Parkinson için Deniz, Yelken ve Sörf

ERASMUS+SPOR AB Projesinin ortağıyız.

“S4P” veya “Parkinson'da Deniz, Yelken ve Sörf”, COVİD 19 kısıtlamaları döneminde yazılmış bir Erasmus + Spor - Küçük İşbirliği Ortaklığı projesidir.

Projenin Amacı:

S4P projesi, Parkinson hastalarının rehabilitasyonunda deniz sporlarının rolü hakkında iyi uygulamaları ve bilgileri paylaşmayı, su sporları kulüpleri ile Parkinson camiası arasında sinerji ve örnek işbirlikleri oluşturmayı amaçlamaktadır.

Projenin Ortaya Çıkışı ve Tarafları

Projenin fikri, Mariole Derneği ile Limolo Derneği tarafından 8 yıldır yürütülmekte olan ve Parkinson’dan etkilenen hastalara yönelik faaliyetlerde yelken aktivitesini ana hedef olarak kullanan bir dizi değerlendirmeden ortaya çıkmıştır.

Klasik ve alternatif rehabilitasyon aktiviteleri arasında yer alan “kaynaşmanın”, hastaların becerilerini geri kazanmalarına ve gerçek yeteneklerinin farkına varmalarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde S4P Projesi de geleneksel ve farmakolojik tedaviler ile denizle temastan ve yelkencilikten gelen fiziksel, duygusal ve psikolojik uyaranları birleştirmekte; savunmayı güçlendirmede ve her hastanın psikofiziksel durumunun iyileştirmesinde yardımcı olmaktadır.

Projenin yerel düzeydeki başarılı sonuçlarını göz önünde bulundurarak yapılan araştırmada, Parkinson hastalarının faaliyetlerine katılmaya hazır çok fazla spor organizasyonu olmadığı dikkat çekmiştir. Avrupa'da Parkinson hastalarıyla ilgilenen birkaç dernek olduğu; ancak hiçbirinin deniz sporlarında uzman olmadığı tespit edilmiş; aynı şekilde deniz sporları kulüplerinin de -ne yazık ki- rehabilitasyon süreçlerinde Parkinson hastalarına yardımcı olmaya hazır olmadıkları görülmüştür.

Kurulduğu günden beri gerek kurumsal gerekse bireysel olarak ulaşabildiği her kesimin yelkenle ve denizle buluşmasını amaç edinmiş olan Ankara Yelken Kulübü (AYK) bu projede başından itibaren yer almıştır. Detaylı bir araştırma ve proje geliştirme çalışmasından sonra, ekip çalışmaları takdir görmüş; Erasmus + Spor Eylemi kapsamında sunulan 1107 projeden yalnızca 315 proje, “Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı” (EACEA) tarafından onaylanarak, finanse edilmek üzere kabul edilmiştir. İtalya, İspanya ve Türkiye'den 5 ortak projede yer almaktadır.

Proje Koordinatörü:

  • Mariole Kültür ve Spor Derneği - İtalya

Proje Ortakları:

  • Limolo Derneği - İtalya
  • Fuerte Tribu Spor Kulübü – İspanya
  • Ankara Yelken Kulübü – Türkiye
  • Parkinson Federasyonu – İspanya

Planlanan Faaliyetler

Proje kapsamında planlanan faaliyetlerden bazıları şunlardır:

  • Parkinson hastalarına yönelik olarak deniz sporları ağırlıklı olmak üzere sporun olumlu etkilerinin analiz edileceği bir anket uygulaması
  • Parkinson hastalarının refahında sporun rolüne ilişkin iyi uygulamaların derlenmesi
  • 2021 ve 2022 yılları arasında Fuerteventura (İspanya), Ankara (Türkiye) ve Sardinya’da (İtalya) gerçekleştirilecek bilgi alışverişi ve sonuçların sunumu için uluslararası toplantılar

Ayrıntılı bilgi ve ilgi için:

s4p-toplant-.jpg

s4p-projesi-taraflar.jpg

İlgili Duyurular

Proje Etkinlikleri