• 2021

  Yeni Yönetime Başarılar...

  8 Haziran 2021 Salı günü gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı ile kulübümüzün yeni yönetimi belirlendi. Sermurat KÜÇÜKGÜL başkanlığındaki yeni Yönetim Kurulumuza başarılar diliyoruz.

 • 2019

  AYK "Pupa Yelken" Kurumsallaşıyor!

  1 Ocak 2019... Uygulamaya geçen AB Projemiz "AYK Pupa Yelken" ile birlikte, ekiplerimizi ve süreçlerimizi yeniden yapılandırmaya başladık. 31 Aralık 2019'da son bulacak bu projenin de desteğiyle daha güçlü ve kurumsal bir Kulüp olma yolunda ilerleyeceğiz.

 • 2000

  Ankara Yelken Kulübü kuruldu.

  20 Ekim 2000... AYK, 11 kurucu üyesinin öncülüğünde demir aldı. Kurucularının vizyon ve felsefeleri sayesinde kısa sürede önemli adımlar atacak olan bu oluşum, sıradan bir hobi derneği olmanın ötesine geçerek, gerçek bir spor kulübü olmayı başaracaktı.

Ankara Yelken Kulübü (AYK) 11 kurucu üyesinin öncülüğünde 20 Ekim 2000 tarihinde kurulmuştur. Kurucularının vizyon ve felsefeleri sayesinde kısa sürede önemli adımlar atan AYK, sıradan bir hobi derneği olmanın ötesine geçerek, gerçek bir spor kulübü olmayı başarmıştır. Zaman içerisinde üye sayısı 500’e yaklaşmış; 100’den fazla lisanslı sporcu, 5000’den fazla da amatör denizci yetiştirilmiştir. Türkiye’nin ilk kadınlar yelken takımını kurmuş olan Kulübümüz, bu takımın elde ettiği uluslararası 3.’lük başta olmak üzere, genç sporcu yetiştirebilmenin de haklı gururunu yaşamaktadır.

Bu sayılar ve elde edilen başarılar, AYK’nın denizi olmayan bir şehirde ve denizcilik odağında faaliyet gösterdiği dikkate alındığında bir kat daha anlam kazanmaktadır. Türkiye Yelken Federasyonu ve Amatör Denizcilik Federasyonu üyesi olan AYK günümüz itibariyle önde gelen diğer yelken kulüplerinin de memnuniyet ile işbirliği yaptığı büyük ve saygın bir kulüp konumundadır.

Yine kendi bünyesinde yetişmiş ve bilfiil yelken açıp yarışan kaptanları ile “Bozkırın Yelkencileri” lakabının da haklı sahibi olan kulübümüz, 13 kişilik geniş katılımlı bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Kulübümüzde, Denetleme ve Disiplin Kurullarına ek olarak, çeşitli konularda görev paylaşımı yapılmış danışma kurulları ve komiteler de bulunmakta; komite faaliyetleri de yine üyelerimizin gönüllü destekleri ile yürütülmektedir.

Türkiye Yelken Federasyonu ve Amatör Denizcilik Federasyonu üyesi olan Ankara Yelken Kulübü; düzenlediği kaliteli ve zengin içerikli eğitimleri ile amatör denizci yetiştirmeye devam ederken; katıldığı yarışlar, düzenlediği geziler, yaz okulları, sosyal etkinlikleri ve tesisleri ile üyelerine de geniş olanaklar sunmaya devam ediyor.

Şimdi sıra sizde!

İçinizdeki denizciyi özgür bırakmanın zamanı geldi!
Ankara'nın denize açılan kapısı Ankara Yelken Kulubüne gelin ve hayalini kurduğunuz o masmavi hayata yelken açın!

Tıklayın ve sıradaki eğitimde yerinizi ayırtın!