Kaptanlarımız rekor için yelken açtılar

Ankara Yelken Kulübü üyesi sporcularımız Atilla Gökova, Ayşe Erem Mengenli ve Murat Tuncer Artvin'den İskenderun'a kadar uzanan zorlu parkurda rekor için Türkiye Turu'na yelken açtılar. Deneyimli ekibimize, günler sürecek bu zorlu seyirlerinde, başarı ve kolaylık diliyoruz; rüzgâr kolaylarına olsun.

Türkiye Turu Rekor Parkuru

Türkiye Turu Rekor Parkuru Artvin'de başlayıp İskenderun'da son bulan uzun bir rotadan oluşuyor. Rekor denemesinin geçerli olabilmesi için, motor kullanmaksızın parkurun baştan sona yalnızca yelken gücü ile katedilmesi ve dışarıdan yardım alınmaması gerekiyor.

Rekorun Tarihçesi

2021 yılında bu parkurda Türkiye rekorunu ilk deneyen uluslararası açık deniz yarışçımız Tolga Pamir olmuştu. Sonrasında 2022 yılında aynı parkurda rekor denemesi için yelken açan Atilla ve Tolga Gökova kardeşler ikili olarak parkuru başarıyla tamamladılar. Aynı yıl parkuru deneyen bir başka denizcimiz Başak Mirelli, teknik bir arıza nedeniyle, parkuru tamamlayamazken; bu kez ikili olarak parkuru deneyen Tolga Pamir ve Sevda Ersezer parkuru tamamlarken, daha kısa sürede tamamlama başarısı da gösterdiler.

Kimler Yarışıyor?

2023 yılı Haziran ayı itibariyle bu kez iki tekne, ekipli sınıfta, rekor denemesi için kayıt yaptırmış bulunuyor. Ankara Yelken Kulübü'nden Atilla Gökova, Ayşe Erem Mengenli ve Murat Tuncer; Türkiye Açıkdeniz Yarış Spor Kulübü'nden Coşkun Dönge ve ferdi olarak da Ayfer Baş ile Alper Alptekin'in yer aldığı ekibimiz 1 Haziran'da Hopa'dan yelken açtılar ve rekor denemesine başladılar.

Şu An Neredeler?

Teknelerin anlık konumunu buradan takip edebilirsiniz. Zaman zaman kendilerinden aldığımız haberleri de yine buradan sizlerle paylaşmaya çalışacağız.